Introducing the Inaugural Blast Motion Cup!

Posted on Mar 17, 2017

Future Champions Golf Tours 4 biggest events between April and July will now have a special points race across all age divisions to determine the Blast Motion Cup Champion!

Boys 15-18
Girls 15-18
Boys 13-14
Girls 13-14
Boys 11-12
Girls 11-12
Boys 9-10
Girls 9-10
Boys 8 and Under
Girls 8 and Under

The winner of each points race will win a Free Blast Motion Sensor (unbelievable golf training aid to assist all players) and be featured on the website and social media.

Events with Points
FCG Las Vegas – April 15-16
FCG Memorial Weekend at PGA West
FCG International July 2-7 (double)
FCG Callaway World Championship July 17-19 (double)

Points: the top 10 players at each age division will earn points with the final two events being worth double points.

Points allocation:
1st Place: 100 Points
2nd Place: 90 Points
3rd Place: 80 Points
4th Place: 70 Points
5th Place: 60 Points
6th Place: 50 Points
7th Place: 40 Points
8th Place: 30 Points
9th Place: 20 Points
10th Place: 10 Points
(FCG Vegas and Memorial Weekend are Single Event Points and the FCG International and FCG Callaway World are Double Points)

2017 FCG BLAST MOTION CUP POINTS RACE
GIRLS 15-18 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Morgan Goldstein
Las Vegas, NV
2019
100
2
Annick Haczkiewicz
Las Vegas, NV
2018
90
T3
Hunter Pate
Las Vegas, NV
2018
75
T3
Yoonju Shin
Irvine, CA
2018
75
T5
Sydney Smith
Las Vegas, NV
2018
55
T5
Alyson Bean
Murrieta, CA
2018
55
T7
Tori James
Lafayette, CA
2017
35
T7
Claire Hogle
Escondido, CA
2017
35
9
Maddie White
Lompoc, CA
2017
20
10
Amanda Lee
Chatsworth, CA
2018
10
Boys 15-18 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Cole Ponich
Farmington, UT
2019
100
2
Austin Carnese
Portland, OR
2019
90
3
Michael Sun
Camarillo, CA
2017
80
T4
Canon Olkowski
Grand Junction, CO
2019
65
T4
Trevor Olkowski
Grand Junction, CO
2017
65
6
Ryggs Johnston
Libby, MT
2019
50
T7
Derek Kim
Irvine, CA
2018
30
T7
Mitchell Abbott
Las Vegas, NV
2018
30
T7
Josh Rooker
Highland, UT
2019
30
T10
Drayton Joseph
San Clemente, CA
2020
15
T10
Marco Trstenjak
Winnipeg, MB
2018
15
Girls 13-14 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Lauren Gomez
San Diego, CA
2021
100
2
Kate Villegas
Arcadia, CA
2020
90
3
Riana Mission
Las Vegas, NV
2021
80
4
McKenzi Hall
Las Vegas, NV
2021
70
5
Kamille Dimayuga
Buena Park, CA
2021
60
6
Marisa D’Amore
Westlake Village, CA
2020
50
7
Gracie Olkowski
Grand Junction, CO
2020
40
8
Lauren Williams
Escondido, CA
2021
30
9
Mary Beth Doss
Litchfield Park, AZ
2021
20
10
Sherri Yang
Richmond, BC
2021
10
Boys 13-14 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Ryan Voois
Ladera Ranch, CA
2022
100
2
Benjamin Hong
Brea, CA
2021
90
T3
Dylan McDermott
Granite Bay, CA
2021
75
T3
Aidan Goldstein
Las Vegas, NV
75
T5
Freddy Sunn
Richmond, BC
2022
50
T5
Kyle An
Aliso Viejo, CA
2022
50
T5
Gregory Lee
San Jose
2022
50
T8
Cameron Keith
Alamo, CA
2022
25
T8
William Sung
La Habra Heights, CA
2021
25
10
Jacob Ponce
San Ramon, CA
2022
10
Boys 11-12 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Hogan Park
Walnut, CA
2023
100
T2
Connor Williams
Escondido, CA
2023
85
T2
Ethan Yen
Azusa, CA
2022
85
T4
Mason Snyder
Las Vegas, NV
2023
65
T4
Cayden Pope
Lexington, KY
2023
65
6
Sam N g
Arcadia, CA
2023
50
T7
Luke Montoya
Arroyo Grande, CA
2024
30
T7
Brett Sawaia
Henderson, NV
2022
30
T7
Andre Chung
San Francisco, CA
2024
30
T10
Avery Lazarski
Las Vegas, NV
2022
15
T10
Phillip Kench
Del mar, CA
2023
15
Girls 11-12 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Jeanne Bravo-Padillo
Glendale, CA
2025
100
2
Celine Ho
San Jose, CA
2023
90
T3
Vani Karimanal
San Jose, CA
2023
75
T3
Avery Zweig
McKinney, TX
2025
75
T5
Michelle Liu
Vancouver, BC
2024
55
T5
Lauren Kolodziej
Placentia, CA
2023
55
7
Annabelle Chen
Fremont, CA
2023
40
8
Arden Louchheim
Park City, UT
2023
30
9
Sky Pascual
San Diego, CA
2024
20
10
Angela Run Qi Yuan
vancouver, BC, BC
2021
10
Girls 9-10 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Yana Wilson
Henderson, NV
2024
100
2
Brynn Kort
Kingman, AZ
2025
90
T3
Elise Liu
Richmond
2024
75
T3
Kalyn Doss
Litchfield Park, AZ
2024
75
T5
Jayne Sung
La habra heights, CA
2024
55
T5
Katherine Keith
Alamo, CA
2026
55
7
Morgan Kolodziej
Placentia, CA
2025
40
8
Netra Kumar
Fremont, CA
2025
30
Boys 9-10 Division
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Andrew Rodriguez
San Pedro, CA
2025
100
2
Ryan Liang
Vancouver, BC
2024
90
3
Matthew Almajano
Fremont, CA
2024
80
4
Logan Park
Walnut, CA
2026
70
5
Sky Sun
Delta, BC
2026
60
T6
Baron Nguyen
Fountain Valley, CA
2026
45
T6
Nigel Epperson
Mission Hills, CA
2024
45
8
Adithya Venkataraghavan
Saratoga, CA
2025
30
9
Connor Herrera
Stevenson Ranch, CA
2026
20
10
Jackson Shelley
Salt Lake City, UT
2025
10
Girls 8 and Under
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Zoe Salinas
San Diego, CA
2027
100
2
Emma Molina
La Mesa, CA
2028
90
3
Skylar Earle
Temecula, CA
2027
80
Boys 8 and Under
Place
Name
Residence
Grad Year
Points
1
Sabastian Glen
Temecula, CA
2026
100
2
Connor Szczechowicz
Chula Vista, CA
2028
90

Leave a Reply